0
A téli ünnepek rendszerint a közös étkezésekről szólnak. Az ünnepi menü az esetek többségében nem kalóriaszegény és szénhidrátcsökkentett ételekből áll, így az amúgy is hizlaló ételekből eszünk nagyobb mennyiséget. Aztán az ünnepek után, amikor először rá merünk állni a mérlegre, jönnek az újévi fogadalmak, hogy minél előbb leadjuk a felszaladt plusz kilókat. Pedig nem kellene sokat változtatnunk szokásainkon ahhoz, hogy ne érjen sokként a januári testsúlyunk.
 

1. Egyen kisebb tányérból!

 
Az étvágyunkat nagyban befolyásolja, hogy mekkora adag ételt látunk magunk előtt. Cambridge-i tudósok megállapították, hogy az emberek többet is esznek, ha nagyobb adag kerül eléjük. Ez minden étel és ital fogyasztására érvényes. Az emberek hajlamosak teleszedni a tányérjukat, és addig nem állnak fel az asztaltól, amíg azt el nem fogyasztották. Ha növeljük a tányér méretét, anélkül eszünk többet, hogy ennek tudatában lennénk. Ugyanez fordítva is működik. Ha kisebb adagot eszünk, ugyanúgy jóllakunk vele, mintha a korábbi nagyobb adagot fogyasztottuk volna el, mindezt a kellemetlen teltségérzet nélkül.

2. Porciózza ki az adagokat!

 
Az előző ponthoz hasonló elven működik az adagok kiporciózása. Célszerű az ételeket a tűzhelyen vagy a konyhapulton hagyni, és az asztalra csak a tányérba kiporciózott adagokat tenni. Azzal, hogy nincs szem előtt az étel, kevésbé kívánjuk a repetát az adott fogásból.

3. Ne nassoljon!

 
Karácsonykor talán ezt pontot a legnehezebb megállni, de nem lehetetlen. A hangsúly a napi ötszöri étkezésen van. Természetesen nem mindegy, mikor mit eszünk, de azzal, hogy sosem üres a gyomrunk jelentősen lecsökken a sütemények iránti sóvárgásunk. Kutatások bizonyították, hogy az éhes emberek, ha egészséges vagy magas kalóriatartalmú étel között kell választaniuk, ösztönösen a magasabb kalóriatartalmút választják. Ezzel szemben azok az emberek, akik nem éreztek éhségérzetet, nagyobb arányban választották az alacsonyabb kalóriatartalmú ételeket.

Ha édességre vágyik, inkább az ebéd lezárásaként fogyasszon desszertet, és ne önálló étkezésként (pl. tízóraira vagy uzsonnára). Ha délután nassolna, egyen gyümölcsöt, vagy olajos magvakat!

4. Helyettesítse a cukrot más természetes édesítőszerekkel!

 
Ma már szerencsére sok lehetőségünk van a cukor pótlására, és ezeket a természetes édesítőszereket minden nagyobb élelmiszerbolt polcain megtalálhatjuk. A legelterjedtebb cukorhelyettesítők a xilit, a stevia és az eritrit. Előnyük, hogy szénhidrát és kalóriatartalmuk töredéke a cukorénak, így cukorbetegek és inzulinrezisztenciával rendelkezők is fogyaszthatják ezeket. Hátrányuk, hogy bizonyos esetekben és nagyobb mennyiség fogyasztásakor puffadást, hasmenést okozhatnak.

5. Süssön teljes kiőrlésű lisztből!

 
A lassan felszívódó szénhidrátok, mint a teljes kiőrlésű liszt, kevésbé terhelik meg a szervezetet, hiszen nem emelik meg annyira a vércukorszintet, mint a fehér liszt. A teljes kiőrlésű liszt használatakor érdemes több folyadékot adni a tésztához, hogy ne legyen annyira sűrű.
 

6. Ne igyon cukrozott üdítőket!

 
Azt hiszem, ezt a pontot nem kell különösebben magyarázni, elegendő megtekinteni az üdítők címkéjén található tápanyagtáblázatot, hogy lássuk, mennyi cukrot viszünk be a szervezetünkbe egyetlen pohár üdítőital elfogyasztásával. Igyon inkább vizet, teát vagy frissen facsart gyümölcsleveket, és már ezzel sokat tesz az egészségéért.

+1 Ne feledkezzen meg a mozgásról!

 
Az ünnepek alatt hajlamosak vagyunk elbliccelni a sportolást, és inkább a tévé előtt majszoljuk a diós és mákos bejgliket. Pedig a szabadban is lehet családi programokat csinálni, egy kirándulás a hegyekben vagy egy hosszabb séta a városban remek közös időtöltés lehet.

Tökéletes ajándékokkal lepnéd meg ismerőseidet? – Ajándékozz csillagjegyek alapján!

Previous article

Hova meneküljünk a hideg elől? – 5 gyönyörű napos úti cél

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Egészség